14

Rekonstrukcja piersi - Rekonstrukcja piersi

MEDserwis.pl > Rekonstrukcja piersi >Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi

Endoprotezy mogą też być stosowane w operacjach odtwarzania piersi - po amputacji z powodu nowotworu. W tej części postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania o operacje odtwórcze piersi po mastektomii.


Czy powinno się odtwarzać utraconą pierś?
Tak, ale u tych kobiet, które mają bardzo silna motywacje do wykonania operacji odtwórczej, które nie mogą pogodzić się z utratą piersi. U tych kobiet operacja ta niewątpliwie może poprawić jakość życia po mastektomii.

Kiedy na taką operację najlepiej się zdecydować?
Rekonstrukcje piersi można wykonać wkrótce po amputacji, lub po zakończeniu leczenia uzupełniającego (chemioterapii lub naświetlań). W wyjątkowych przypadkach można to zrobić jednocześnie z mastektomią. Trzeba jednak pamiętać, że kwalifikacja do jednoczesnej rekonstrukcji powinna przede wszystkim uwzględniać kryteria onkologiczne. Operacja taka może być stosowana tylko w wyjątkowych wypadkach i powinna być wykonywana w najbardziej wyspecjalizowanych ośrodkach.

Czy odtworzona pierś będzie taka sama, jak własna?
W ośrodkach posiadających duże doświadczenie w wykonywaniu operacji odtwórczych osiąga się dobre wyniki, nigdy jednak nie jest to idealne naśladowanie natury. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na taką operacje. Jeśli jednak odtworzoną pierś będziemy porównywać do tego, co było w tym miejscu po amputacji - czyli płaskiej skóry z poprzeczna blizną - ocena z reguły będzie pozytywna.

W jaki sposób odtwarza się pierś?
Jeden ze sposobów to użycie własnych tkanek, tzw. Płatów skórno-mięśniowych. Rekonstrukcja z użyciem płata z mięśnia najszerszego grzbietu polega na przeniesieniu własnych tkanek z pleców w miejsce po mastektomii; pod takim płatem umieszcza się dodatkowo endoproteze, dla uzupełnienia deficytu objętości. Jest to operacja kilkugodzinna - na plecach pozostaje blizna po przygotowaniu płata. Drugi sposób rekonstrukcji z tkanek własnych polega na przeniesieniu płata z tkanek okolicy podbrzusza wraz z mięśniem prostym brzucha. Zazwyczaj nie potrzeba wówczas używać endoprotezy. Jest to natomiast operacja rozległa, kilkugodzinna, pozostawia tez dużą blizną w okolicy podbrzusza. Jeżeli stosuje się mikrozespolenia naczyniowe, czas operacji dodatkowo się wydłuża. Metody tej nie można zastosować u kobiet szczupłych, po wcześniejszych operacjach w obrębie tkanek brzucha, a przede wszystkim u palaczek papierosów, u których ryzyko wystąpienia powikłań w ukrwieniu własnych tkanek jest większe.

Jakie są inne metody?
Kolejna metoda odtwarzania piersi polega na zastosowaniu tzw. "rozprężenia tkanek" przy pomocy wszczepianego pod skórą urządzenia zwanego "ekspanderem". Ekspander służy do stopniowego rozciągnięcia tkanek w miejscu po mastektomii. Trwa to z reguły nie krócej, niż kilka tygodni. Po rozciągnięciu, w trakcie kolejnej operacji, ekspander usuwa się, a w to miejsce wszczepia się na stałe endoprotezę. Obecnie stosuje się unowocześnione urządzenie - ekspander-protezę Beckera. Jest to jednocześnie ekspander i endoproteza. Wprowadza się ją operacyjnie w miejsce po mastektomii, pod mięsień piersiowy. Poprzez stopniowe dopełniania płynem fizjologicznym uzyskuje się pożądaną objętość. W odpowiednim momencie usuwa się (w znieczuleniu miejscowym) zastawkę służącą do dopełniania, a ekspander pozostaje na stałe, pełniąc rolę endoprotezy ostatecznej. Pozwala to na uniknięcie drugiej operacji - wymiany ekspandera na endoprotezę, co było konieczne przy stosowaniu ekspanderów klasycznych.

Jeżeli kobieta po tracie piersi szuka możliwości jej odtworzenia, gdzie powinna się zgłosić?
Operacje odtwórcze piersi po mastektomii powinny być wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach chirurgii rekonstrukcyjnej, posiadających odpowiednie doświadczenie. Zawsze na względzie należy mieć aspekt onkologiczny i psycho-fizyczny. Najlepiej, jeżeli takim leczeniem zajmuje się zespół: lekarz onkolog, specjalista chirurgii plastycznej i rehabilitant.

A więc po operacjach odtwórczych przewidziana jest również rehabilitacja, jak po mastektomii?
Pewne zasady postępowania usprawniającego obowiązują nadal. Po stronie operowanej brak jest węzłów chłonnych, a więc może wystąpić obrzęk kończyny. Automasaż i profilaktyka przeciwobrzękowa oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia, w zależności od sposobu rekonstrukcji, powinny być wykonywane systematycznie. Jak wcześniej wspomniano, przy rekonstrukcji z użyciem endoprotezy konieczny jest również masaż odtworzonej piersi, zapobiegający obkurczaniu się i zgrubieniu torebki łącznotkankowej.

Jaki jest okres rekonwalescencji po operacjach odtwórczych?
Operacje z użyciem własnych tkanek są bardziej rozległe, toteż wymagają intensywnej rehabilitacji i powrót do pełnej sprawności jest dłuższy. Po zastosowaniu ekspandero-prpotezy Beckera powrót do sprawności jest szybki, można np. niezwłocznie wracać do pracy - natomiast cały okres leczenia - ze względu na konieczność stopniowego dopełniania - jest dłuższy.

Czy po rekonstrukcji obie piersi są takie same, czy zachowana jest symetria?
To zależy w dużej mierze od kształtu i wielkości drugostronnej piersi. Może być ona, wskutek upływu czasu, zwiotczała i opadająca - wtedy możemy wykonać korekcje jej kształtu, tzw. "podniesienie". Istnieje szereg sposobów, aby zapewnić możliwie dużą symetrie. Zabiegi korygujące wielkość i kształt piersi są domeną chirurgii plastycznej, tym bardziej więc należy zgłaszać się na operacje odtwórcze do ośrodków wysokospecjalistycznych.

Do pełnego zadowolenia może brakować brodawki i otoczki. Czy ich odtworzenie tez jest możliwe?
Oczywiście, z reguły wykonujemy to w nieco późniejszym okresie, 2 - 3 miesiące po zakończeniu rekonstrukcji piersi. Są różne sposoby, np. wolny przeszczep z drugiej brodawki wraz z fragmentem jej otoczki, lub odtworzenie brodawki z odpowiednio ukształtowanych płatków skóry, a otoczki - z wolnego przeszczepu skóry.

PAD Technologies Ltd Sp. z o o

Rekonstrukcja piersi - pozostałe artykuły

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl